سوال:

سلام خسته نباشید
دختری هستم 19ساله. من تو فضای مجازی با پسری آشنا شد که روحیه خوبی نداشت و سعی کردم کمکش کنم تو این شرایط بهم وابسته شد. از طرفیم مادر من فوق العاده مذهبیه و مدام تو خونه از اون دختر پسرای که باهم رابطه دارن بد میگه و میگه خدارو شکر که دختر من مثل اونا نیست. حس عذاب وجدان خیلی اذیتم میکنه. من قبلا برا جدا شدن از این آقا اقدام کردم ولی بخاطر نبود من درس نخوند و دانشگاه مشروط شد . ما تقریبا 13/14ماهه که باهم آشنا شدیم. لطفا کمکم کنید که چیکار کنم
من خیلی وابسته نیستم نهایتش یه ربع گریه کردنه ولی از دو طرف عذاب وجدان دارم اینکه وقتی کنار اون آقام عذاب حرفای مادرم و وقتی که کنار اون آقا نیستم اینکه ایشون داره با زندگیش چیکار میکنه منو خیلی اذیت میکنه.

پاسخ:

با سلام و آرزوی موفقیت برای شما دوست گرامی

دوست عزیز... این که شما حس همیاری و کمک به دیگران دارید، این قابل تحسین است منتهی کمک به کسانی که شرایط روحی چندان مطلوبی ندارند رو باید به متخصصین این حوزه سپرد چرا که حتی به متن ارسالی تون دقت کنید، متوجه این مساله می شوید. ببینید شما به ایشون کمک کرده اید ولی تا فاصله گرفته اید ایشون دچار مسایلی دیگر شده اند ( مسایل تحصیلی ). در واقع ایشون به شما وابسته شده اند که خود مساله ای دیگر است که در نهایت برای شما و ایشون می تواند آسیب زننده باشد. بهتر هست ایشون رو ترغیب به مراجعه به مشاور و روانشناس کنید. این که شما توانایی مدیریت احساسات و عواطف تان را دارید، خیلی بهتر هست. پیشنهاد می شود برای پیشگیری از مسایل عاطفی دیگر برای خودتان و ایشون ضمن راهنمایی وی برای مراجعه به روانشناس، برای خودتان نیز کمک کننده باشید تا رفتارتان با مجموعه ارزش های خانوادگی تان، تناقض نداشته باشد و دچار آشفتگی ذهنی و عاطفی نشوید چرا که این طور فرصتی برای سایر اولویت های زندگی تان نیز می توانید داشته باشید. توجه داشته باشید هر کس مسئوول رفتارها و تصمیمات خودش هست و ما به عنوان یک انسان مکلف به تکلیف هستیم نه مامور نتیجه. شما به ایشون کمک کرده اید و ایشون هم باید به خودشان کمک کنند ولی وقتی شما کمک می کنید و تا کنار می کشید همان مسایل با مسایلی مضاعف تر به قوت خودشان باقی هستند، بهتر هست این عذاب وجدان را نداشته باشید و آرامش خاطر داشته باشید که شما به ایشون کمک کرده اید و بهترین کمک در وضعیت فعلی از جانب شما به ایشون این هست که ایشون رو برای مراجعه به یک متخصص بالینی سوق دهید. به این مساله هم دقت کنید که فضای مجازی با واقعیت بسیار تفاوت دارد.

فاطمه ولی پور

چرا مشاوره غیر حضوری؟

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت کلیک هوشمند گیلان می باشد

خدمات گیلان روانشناسی دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه بوده و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين کشور است.